Moje plíce

Léčivá síla dechu

Dýchání je něco, co bereme jako samozřejmost, dokud nás životní okolnosti nepřinutí se nad ním zamyslet. Dech je však mnohem víc než jen automatický proces – je to most k našemu zdraví, klidu a duševní pohodě. V naší podsekci “Péče o tělo a mysl” vám v rámci projektu “Nadechni se” představujeme prostřednictvím našich ambasadorů a odborníků jak vědomé dechové techniky mohou podpořit vaši cestu k uzdravení a zlepšit kvalitu života.

Objevte léčivou sílu dechu a najděte v něm oporu na vaší cestě.

Přínosy dechových cvičení
Setkat se můžete s různými dechovými technikami, které podporují jak fyzické tak i mentální zdraví
Vědomý dech

• Sedněte si nebo se postavte s rovnými zády. Zavřete oči nebo je nechte otevřené.

• Pozorujte svůj dech, nechte ho plynout přirozeně.

• Dýchejte nosem, klidně a tiše. Zkuste zpočátku počítat nádech na 3-4 doby, stejně i výdech.

• Postupně prodlužujte na 6-7 dob. Můžete si položit ruku na břicho a druhou na hrudník, abyste vnímali dech.

Prodloužený dech se zádrží

Technika 4-7-8 je skvělá pro uklidnění mysli a podporu relaxace. Doporučuje se provádět v sedě s rovnými zády aˇ nebo v leže se zavřenýma očima před spaním

• Nádech nosem na 4 doby, zadržte dech na 4-7 dob, poté pomalu vydechněte až na 8 dob.

• Postupně přizpůsobujte délku zádrže, začněte kratšími intervaly a postupně prodlužujte.

Krabicový dech

Technika 4-4-4-4 je ideální pro zklidnění. Provádí se s rovnými zády a můžete ji praktikovat kdykoliv během dne nebo před spaním.

Postup:

• Nádech na 4 doby, zadržení na 4 doby, výdech na 4 doby, zadržení na 4 doby.

• Soustřeďte se na pravidelnost dechu a klidné myšlenky.

Nadi Shodhana (Střídavé dýchání)

Tato technika harmonizuje mysl a tělo pomocí střídavého dýchání nosem.

Postup :

Začněte tím, že si pravou rukou zakryjete pravou nosní dírku palcem, nadechněte se levou nosní dírkou. Poté levým prsteníčkem zakryjte levou nosní dírku a vydechněte pravou. Pokračujte tímto střídavým dýcháním, přičemž dva prsty (ukazováček a prostředníček) můžete jemně položit na čelo mezi obočí. Cvičení provádějte v sedě s rovnými zády, ideálně se zavřenýma očima, pro maximální uvolnění a soustředění.

Ujjayi dech (Vítězný dech)

Známý také jako “vítězný dech,” se vyznačuje jemným šuměním, které vzniká při zúžení hrdla během nádechu a výdechu. Tato technika podporuje klid, koncentraci a vnitřní teplo. Provádí se tak, že mírně stáhnete hrdlo a dýcháte pomalu a kontrolovaně nosem, s rovnými zády. Tento dech je ideální pro zklidnění mysli a zlepšení koncentrace.

Název “vítězný dech” odkazuje na jeho schopnost přinést pocit vítězství a klidu.

Doporučujeme se podívat na naše workshopy, kde se můžete naučit tuto techniku pod vedením zkušených lektorů.

Kapalabhati (Dech ohně)

Tato technika pochází z jógy a je zaměřena na rychlé, energické výdechy. Doporučuje se začít s 10 opakováními a postupně zvyšovat. Praktikujte s otevřenýma očima, v sedě s rovnými zády, a přidejte lehké protažení mezižeberních a bráničních svalů.

Tato technika je vhodná pro pokročilé, vyžaduje více zkušeností s dechovým cvičením.

Doporučujeme praktikovat pod dohledem instruktora.

Před každým cvičením přidejte lehké protažení mezižeberních a bráničních svalů pro lepší efektivitu.

Dech může být vaším spojencem na cestě k uzdravení a zlepšení kvality života.

Naši ambasadoři

Ambasador

Libor Mattuš

Libor Mattuš je expert na chladovou terapii, dechové techniky a biohacking, které využívá ke zlepšení výkonu, odolnosti a mentálního soustředění. Pomáhá lidem optimalizovat dýchání, posílit imunitu a zvládat stres pomocí vědomého dechu a vystavení chladu. Jako ambasador Nadechni se ukazuje, jak dechová práce a otužování podporují lepší zdraví, energii a fyzický i mentální výkon.

Libor Mattuš - chladová terapie

Ambasador

Václav Krejčík

Václav Krejčík je lektor jógy a průkopník dechových technik pro zdraví a rovnováhu. Jako zakladatel projektu Dýchárna ukazuje, jak vědomý dech ovlivňuje tělo i mysl. Ve svém Energy Studiu propojuje jógu s dechovými cvičeními pro vitalitu a klid. Jako ambasador Nadechni se inspiruje k vědomému dýchání a péči o plíce.

Nadechni se s Václavem Krejčíkem - 1. díl
Nadechni se s Václavem Krejčíkem - 2. díl
Nadechni se s Václavem Krejčíkem - 3. díl
Nadechni se s Václavem Krejčíkem - 4. díl

Ambasador

David Vencl

David Vencl je světově uznávaný freediver a otužilec, držitel Guinnessova rekordu za ponor pod ledem na jeden nádech. Díky extrémním podmínkám, ve kterých trénuje, dokonale ovládá práci s dechem, fyzickou i mentální odolnost. Jeho trénink zahrnuje dechová cvičení, protahování a techniky pro zlepšení dechové kapacity a výkonu. Jako ambasador Nadechni se ukazuje, jak dech dokáže posílit tělo, mysl i zdraví plic.

David Vencl Intro
Moje Plíce - Cvičení s Davidem Venclem 1. díl
Moje Plíce - Cvičení s Davidem Venclem 2. díl

Ambasador

Jan Žalud

Jan Žalud je certifikovaný facilitátor dechové terapie a zakladatel projektu Terapie dechem. Své mezioborové znalosti ze sportovního tréninku, výživy, regenerace a psychologie využívá k tomu, aby lidem pomohl objevit sílu vědomého dýchání pro zlepšení zdraví, zvýšení energie a zvládání stresu. Jako ambasador kampaně Nadechni se inspiruje k využití dechu jako nástroje pro osobní transformaci a posílení vitality.

Ambasador

Jakub Šamberger

Jakub Šamberger je zkušený instruktor powerjógy, jógy proti stresu a jógy pro zdravá záda.
Působí jako Master instruktor v pražském Energy Studiu a je spoluzakladatelem Dýchárny, projektu zaměřeného na vědomou práci s dechem. Je také autorem knihy fejetonů Směju se, abych nebrečel.

Nadechni se s Jakubem Šambergrem